Slovenskí „rakeťáci“ bránia nebo nad baltským pobrežím
V pondelok 10. júna začala najdôležitejšia časť medzinárodného cvičenia Tobruq Legacy 2019, ktorou je vykonanie spoločnej operácie (LIVEX). Od 10. do 13. júna cvičilo 2 600 vojakov pod spoločným velením NATO JFAC obranu vzdušného priestoru partnerského štátu v súlade s článkom 5 Washingtonskej zmluvy. Účelové zoskupenie protivzdušnej obrany (PVO) v sile 106 príslušníkov Vzdušných síl OS SR pozostáva z miesta velenia, jednotky SA-6 a jednotky SA-18. Spolu s jednotkami PVO Českej republiky, Maďarskej republiky, Poľska, Holandska, Nemecka a Veľkej Británie plní úlohy priestorovej protivzdušnej obrany leteckej základne v Ustke pod velením mnohonárodného NATO miesta velenia SBADOC 1.
Na nástupe slovenskej jednotky v predvečer operácie odzneli aj slová o tom, ako sa pred 78 rokmi podarilo 643 vojakom 11. československého pešieho práporu, medzi ktorými bolo 250 Slovákov, hrdinsky a obetavo ubrániť africký Tobruk. V nemecko - talianskom obkľúčení bojovali bok po boku spolu s Britmi, Austrálčanmi a Poliakmi až do 10. decembra 1941, kedy prelomili pozície nacistov. Z odkazu týchto historických udalostí pramenia aj kľúčové myšlienky cvičení Tobruq Legacy, ktorými sú spojenectvo, nezlomnosť, odhodlanie a siahnutie až na dno svojich síl v spoločnom boji za obranu mieru, suverenity a demokratických hodnôt partnerských štátov NATO.
Spomínaný 11. československý peší prápor sa po mnohých ďalších bitkách a návrate do vlasti postupne pretransformoval na zväzok, ktorý je dnes hrdým nositeľom čestného názvu prepožičaného prezidentom SR – Protilietadlová raketová brigáda obrancov Tobruku v Nitre. Príslušníci brigády preukazujú vernosť odkazu tobruckých hrdinov aj tento rok v Ustke.